VISAboutFacilitiesAcademicsAdmissionBoard ResultsContact

Awards and Scholarships

Recognition for performance in the previous academic year for academic and extra curricular activities is given through a special ceremony held on the Annual Prize Day. Certificates are given out in various categories.

Certificates of Honour are awarded to participants and winners of various contests held throughout the year.

Certificates of Merit are awarded to the Top Academic Performers and Best All-Rounders of every class. The list of award recipients of the academic session 2015-2016.

 

LIST OF CERTIFICATE OF MERIT      2016-17

CLASS – LN A

BEST COMMUNICATION SKILL – PRISHA NASKAR

BEST ALL ROUNDER – ANANYA NASKAR

CLASS – LN B

BEST COMMUNICATION SKILL – ABHAY KUMAR PANDEY

BEST ALL ROUNDER – AARUSHI GANGULY

CLASS – UN A

BEST COMMUNICATION SKILL – ANUSMITA DAS

BEST ALL ROUNDER – PRAGYA DEBNATH

CLASS – UN B

BEST COMMUNICATION SKILL – HARDIK GULGULIA

BEST ALL ROUNDER – GOURAV SHARMA

CLASS – UN C  

BEST COMMUNICATION SKILL – AADITYA SEN

BEST ALL ROUNDER – HARSH LUNIA

CLASS – UN D  

BEST COMMUNICATION SKILL – ABHRANIL ROY

BEST ALL ROUNDER – ANWESHA PODDER

CLASS – KG A 

BEST COMMUNICATION SKILL – ARUNAVA PODDER

BEST ALL ROUNDER – SAMADRITA MAJEE

CLASS – KG B  

BEST COMMUNICATION SKILL – AYUSHREE DHAR

BEST ALL ROUNDER – OISHEE ROY

CLASS – KG C 

BEST COMMUNICATION SKILL – SANKHADIP TARAFDAR

BEST ALL ROUNDER – AISHIKI MANDAL

CLASS – KG D 

BEST COMMUNICATION SKILL – SHRITAMA GHOSH

BEST ALL ROUNDER – ILINA BISWAS

CLASS – I A      

BEST COMMUNICATION SKILL – AYUSH ROY CHOWDHURY

BEST ALL ROUNDER – AISHIKI BERA

CLASS – I B      

BEST COMMUNICATION SKILL – MAYANK KUMAR

BEST ALL ROUNDER – ADRIZA DAS

CLASS – I C      

BEST COMMUNICATION SKILL – JOYSMITA GOSWAMI

BEST ALL ROUNDER – MITTIKA DHAR

CLASS – I D      

BEST COMMUNICATION SKILL – ARYAN SINGH

BEST ALL ROUNDER – DIPYAMAN DAS

CLASS – II A     

BEST COMMUNICATION SKILL – RIDDHI JAIN

BEST ALL ROUNDER – SANNIDHI CHANDRA

CLASS – II B     

BEST COMMUNICATION SKILL – DATTATRAYEE GHOSH

BEST ALL ROUNDER – ANUSHKA MUKHERJEE

CLASS – II C     

BEST COMMUNICATION SKILL – SUSMIT MUKHERJEE

BEST ALL ROUNDER – NITIKA DE 

CLASS – II D     

BEST COMMUNICATION SKILL – SOUNAK GHOSH

BEST ALL ROUNDER – RAJESWARI PYNE 

Class III :

Best Academic Performance  –  Ankit Ganguly

Best All Rounder  –  Isha Mishra

Class IV :

Best Academic Performance  –  Debdatta Dam

Best All Rounder  –  Tanvi Acharya

Class V :

Best Academic Performance  –  Shubhechchha Mukherjee & Soham Chakraborty

Best All Rounder  –  Souradipa Manna

Class VI :

Best Academic Performance  –  Samriddha Halder

Best All Rounder  –  Gautam Pareek

Class VII :

Best Academic Performance  –  Ayantika Saha

Best All Rounder  –  Poorva Adhikary

Class VIII :

Best Academic Performance  –  Anurag Hazra

Best All Rounder  –  Jeebesh Chandra Podder

Class IX :

Best Academic Performance  –  Piyush Anand

Best All Rounder  –  Ishita Choudhary

Class XI :

Best Academic Performance  –  Paradip Sarkar (Science)

                                                       Pritam Nandi (Commerce)

                                                       Kumari Pragya (Humanities)

Best All Rounder  –  Himanshu Pincha

Scholarships are awarded to students who have done outstandingly well throughout the year in various fields like English, Second language, Mathematics, Science, Fine Art and Sports. Along with this scholarships are also given to the most talented girl child of the school and for overall academic excellence. These winners are also given citations. The list of names of scholarship winners for the academic session 2014 -2015 is provided below:

  • Anurag Hazra of Class IX was awarded the Vidyasagar Scholarship for Academic Excellence
  • Ishita Choudhary of Class X was awarded the Dr. A. P. J. Abdul Kalam Scholarship for being the Most Motivated Child.
  • Simran Singh of Class X was awarded the Dr. Rajendra Prasad Scholarship for Excellence in English.
  • Piyush Anand of Class X was awarded the Srinivas Ramanujan Scholarship for Excellence in Mathematics.
  • Paradip Sarkar of Class XII was awarded the Dr. Jagadish Chandra Bose Scholarship for Excellence in Science.
  • Richika Singh  of Class X was awarded the Nirala Scholarship for Excellence in Hindi.
  • Subhagata Chowdhury  of Class X was awarded Sarat Chandra Chattopadhyay Scholarship for Excellence in Bengali.
  • Ayush Sarkar of Class IX was awarded the Milkha Singh Scholarship For Exceptional Talent In Sports (Boys)
  • Jenifa Dutta of Class VII was awarded the Milkha Singh Scholarship For Exceptional Talent In Sports (Girls)
  • Mahima Gupta of Class X was awarded the Rabindranath Tagore Scholarship for Excellence in Fine Arts.
  • Srimoyee Ghoshal  of Class X was awarded the Sarojini Naidu Scholarship for being an Exceptionally Talented Girl Child.